logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Od tej chwili wszystkie drogi prowadzą do TRZCINICY koło Jasła, która już teraz skutecznie konkuruje z Biskupinem. Inauguracja w największym w Europie parku archeologiczny, musiała mieć godną oprawę.

Multimedialne widowisko i podróż w czasie do epoki sprzed dwóch tysięcy lat przed naszą erą. Dziś i jutro Karpacka Troja zaprasza na archeologiczny festyn.

Na widowni zasiadło ośmiuset widzów. Nikomu nie przeszkadzał rzęsisty deszcz. Za sprawą aktorów ucharakteryzowanych i przebranych za naszych przodków, pokazów walk i dawnego rzemiosła, oglądający przenieśli się do epoki wczesnego brązu.

Widowisko było próbą rekonstrukcji Karpackiej Troi od narodzin grodziska około 2 tysiące lat temu przed naszą erą, aż do jego upadku w 1030 roku naszej ery. Twórcy przedstawienia zadawali sobie pytania jacy byli nasi przodkowie, jak żyli, czy czuli i kochali, jak my. Spektakl zrealizowany z dużym rozmachem pokazał, że niewiele się od nas różnili. Byli inteligentni, sprytni i potrafili walczyć o swoje.

Budowa archeologicznego skansenu w Trzcinicy trwała kilka lat. Unikatowy w skali Europy obszar zajmuje 8 hektarów. Podczas prac wykopaliskowych odnaleziono tu ponad 160 tysięcy dawnych narzędzi, ozdób i przedmiotów codziennego użytku. To właśnie dzięki nim można było zrekonstruować historię grodziska. Prace budowlane i archeologiczne wstrzymała ubiegłoroczna powódź. Wszystko jednak udało się naprawić.

Skansen archeologiczny w Trzcinicy ma ambitne plany. Będą się tu odbywały festyny archeologiczne, sympozja i konferencje naukowe. Pracownicy Podkarpackiego Muzeum po cichu liczą, że to właśnie tu przeniesie się centrum badań nad odległą przeszłością. A to oznaczałoby prestiż, pieniądze oraz kontakty z całym naukowym światem.