logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Statuetki w konkursie "Podkarpacka Nagroda Samorządowa" rozdane. Raz w roku dostają je najlepsi wójtowie, burmistrzowie, starostowie i prezydenci miast. Konkursowe jury, a także mieszkańcy docenili gospodarzy za dobre zarządzanie, promocję swoich miejscowości i wykorzystanie unijnych pieniędzy. Nagrody wręczono w Dniu Samorządu Terytorialnego.
To był prawdziwe święto. Samorządowcy z całego Podkarpacia przeszli ulicami Rzeszowa w barwnym korowodzie.
Wśród gości był także prof. Michał Kulesza twórca reformy samorządowej z 1990 roku. Jego zdaniem było to najlepsze ze wszystkich dotychczasowych rozwiązań w administracji państwowej.
-”Dzisiaj rozwój Polski opiera się na samorządzie. Samorząd inwestuje 2-3 razy więcej niż rząd i jest przy tym gospodarny bo zadłużenie samorządu to 5-6 procent długu publicznego.”

A samorządy inwestycją w drogi, wodociągi, szkoły, szpitale i domu kultury. W ostatnich latach wyjątkowo skutecznie sięgają po unijne pieniądze zwłaszcza, że w niektórych przypadkach mogą dostać nawet 80 procent wartości inwestycji.
Mirosław Karapyta, marszałek województwa podkarpackiego
-”Już musimy myśleć co będzie po 2014r. bo tak się planuje budżet europejski. Chcemy, aby powstały dobre i konstruktywne plany, które będą uzupełniały te inwestycje do 2013 r.”

Samorządowcy twierdzą, że bycie dobrym gospodarzem gminy czy powiatu, to nie tylko inwestycje. Ale przede wszystkim otwarcie na mieszkańców i ich problemy.
Andrzej Czarnecki, burmistrz Jasła
-”Jesteśmy na tej pierwszej linii frontu czyli najczęściej jesteśmy osobami, do których każdy może przyjść, skontaktować się. Czasem bywają wizyty ludzi, którzy chcą uzyskać poradę poza pracą w urzędzie.”

I właśnie takich samorządowców nagrodziło dziś Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych. Tytuł najpopularniejszego wójta, dzięki głosom samych mieszkańców dostał wójt gminy Dębica Stanisław Rokosz.
-”Tym bardziej sobie cenię, że w tym okresie trudnym, bo ostatnio trzykrotnie duże wody zniszczyły gminę, duże straty, osuwiska, straty materialne, ale mimo wszystko społeczeństwo zaufało.”

Z kolei statuetki Podkarpackiej Nagrody Samorządowej dostali: prezydent Przemyśla Robert Choma, burmistrz Ustrzyk- Henryk Sułuja, wójt gminy Solina Zbigniew Sawiński i starosta powiatu strzyżowskiego Robert Godek.

Dominika Panek