logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

W Łańcucie trwają ostatnie przygotowania do inauguracji jubileuszowego 50 już Festiwalu Muzycznego. Przez cały tydzień zamek - gdzie odbywa się większość koncertów rozbrzmiewać będzie muzyką i to w najlepszym wykonaniu. Dziś na początek - wielka gala operowa.
Łańcucka rezydencja od zawsze żyła muzyką. Słynna mecenaska sztuki księżna Izabela z Lubomirskich Czartoryska zapraszała tu w osiemnastym wieku wielu kompozytorów i muzyków.
Dwieście lat później Janusz Ambros - szef rzeszowskich filharmoników zorganizował pierwsze Dni Muzyki Kameralnej. W 1964 roku do Łańcuta przyjechał pierwszy zagraniczny zespół - Kwartet Bartoka. Lata osiemdziesiąte to era Bogusława Kaczyńskiego. Ten znany wielbiciel opery i operetki sprowadził do Łańcuta światowe gwiazdy i telewizję, która rejestrowała większość koncertów.
Gościły tu Teresa Żylis - Gara i Delfina Ambroziak. Były wieczory z Martą Eggerth i Lodą Halamą. Lata dziewięćdziesiąte to dalszy rozwój festiwalu. Na scenie łańcuckiego zamku pojawiały się światowe gwiazdy - Bevinda, Milva, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz i Piotr Anderszewski.
Zawsze można było liczyć na łańcucką publiczność, która nigdy nie zawiodła ani organizatorów, ani artystów.

Małgorzata Bożek
TVP Rzeszów