logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

W Łańcucie trwają ostatnie przygotowania do inauguracji jubileuszowego 50 już Festiwalu Muzycznego. Przez cały tydzień zamek - gdzie odbywa się większość koncertów rozbrzmiewać będzie muzyką i to w najlepszym wykonaniu. Dziś na początek - wielka gala operowa.
Łańcucka rezydencja od zawsze żyła muzyką. Słynna mecenaska sztuki księżna Izabela z Lubomirskich Czartoryska zapraszała tu w osiemnastym wieku wielu kompozytorów i muzyków.
Dwieście lat później Janusz Ambros - szef rzeszowskich filharmoników zorganizował pierwsze Dni Muzyki Kameralnej. W 1964 roku do Łańcuta przyjechał pierwszy zagraniczny zespół - Kwartet Bartoka. Lata osiemdziesiąte to era Bogusława Kaczyńskiego. Ten znany wielbiciel opery i operetki sprowadził do Łańcuta światowe gwiazdy i telewizję, która rejestrowała większość koncertów.
Gościły tu Teresa Żylis - Gara i Delfina Ambroziak. Były wieczory z Martą Eggerth i Lodą Halamą. Lata dziewięćdziesiąte to dalszy rozwój festiwalu. Na scenie łańcuckiego zamku pojawiały się światowe gwiazdy - Bevinda, Milva, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz i Piotr Anderszewski.
Zawsze można było liczyć na łańcucką publiczność, która nigdy nie zawiodła ani organizatorów, ani artystów.

Małgorzata Bożek
TVP Rzeszów