logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

 Na Podkarpacie trafi prawie 52 miliony złotych. Marszałek województwa podpisał dziś umowy z przedstawicielami podkarpackich samorządów, organizacji pożytku publicznego i parafii. Pieniądze pozwolą m.in. na budowę nowych chodników, remonty wiejskich świetlic, tworzenie parków i placów zabaw.
Na program "Odnowa i rozwój wsi" Podkarpacie od 2007 roku dostało w sumie już ponad 125 milionów złotych. Tym razem w Urzędzie Marszałkowskim podpisano 179 umów - napłynęły aż 192 wnioski.
Gmina Stary Dzików dostała na swoje przedsięwzięcie ponad 600 tysięcy złotych- jedną z większych dotacji. Program pozwala realizować inwestycje na wsi których oczekują i które sugerują sami mieszkańcy. W Sieniawie właśnie dzięki takiemu wsparciu udało się odremontować Dom Kultury w zabytkowym budynku dawnego Sokoła i stworzyć zupełnie nowe warunki w gminnej bibliotece. W tym roku będą to także przedsięwzięcia na mniejszą skalę na które samorządom brakowało pieniędzy.
Dzięki programowi już wcześniej udało się utworzyć np. Izbę Pamięci w Kamieniu a orkiestra z Grodziska dostała nowe stroje i instrumenty. Władze Zaleszan zdecydowały utworzyć wiejską kręgielnie- powstała w Kępie Zaleszańskiej. Pieniądze pozwalają też na adaptowanie budynków na wiejskie świetlice. Taka dzięki podpisanej dziś umowie powstanie np. w gminie Chłopice. Z programu oprócz samorządów korzystają też parafie Pieniądze wcześniej trafiły miedzy innymi do podjarosławskiej Jodłówki teraz trafia do kościołów w powiecie sanockim. W sumie urząd marszałkowski rozdzielił prawie 52 miliony złotych.
Pod koniec tego roku w ramach Programu Odbudowa i rozwój wsi rozdzielonych zostanie jeszcze 10 milionów złotych.

Beata Bartman
TVP Rzeszów