logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Ponad 160 milionów złotych będzie kosztować modernizacja linii kolejowej Rzeszów - Jasło. Prace na torach ruszyły już między innymi na odcinku w Przybówce. Całość ma być gotowa do połowy 2013 roku. Wtedy podróż na trasie z Jasła do Rzeszowa skróci się prawie o połowę i ma trwać nieco ponad godzinę.
Dziś na podróż pociągiem z Jasła do Rzeszowa trzeba poświęcić ponad dwie godziny. Na 70-kilometrowej trasie aż roi się od miejsc gdzie lokomotywa musi zwolnić nawet do 20 kilometrów na godzinę. Wszystko przez zły stan torów.

Modernizacja będzie możliwa dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestor czyli Zakład Linii Kolejowych przebudowę tej trasy podzielił na kilka etapów. Główne roboty rozpoczną się w sierpniu. Wyremontowane zostaną: nawierzchnia i tory na ponad 40 kilometrach trasy. Przebudowane zostaną też przepusty i mosty w tym te na Wisłoku w Czudcu i Strzyżowie.

Po przebudowie jadące tą trasa pociągi będą mogły rozwijać prędkość nawet do 100 kilometrów na godzinę. Czas podróży pociągiem z Jasła do Rzeszowa skróci się prawie o połowę.
Niestety projekt nie obejmuje przebudowy i remontu budynków dworców wybudowanych przy tej trasie. Tymi obiektami administruje bowiem inna spółka kolejowa.

Jacek Tutak
TVP Rzeszów