logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Więcej miejsc pracy, więcej rozwoju przemysłowego, więcej innowacji. Takie są główne cele Regionalnego Programu Operacyjnego województwa czyli naszego unijnego budżetu na lata 2014-2020. Marszałek Władysław Ortyl powtarzał dziś, że Urząd Marszałkowski pieniędzmi zarządza, ale ich nie rozdaje. Do wykorzystania dotacji trzeba się przygotować, a pierwsze konkursy mają ruszyć latem tego roku.

Widok na terminal lotniczy to przykład tego co z unijnych pieniędzy już jest i jednocześnie widoki na przyszłość. Urząd Marszałkowski dostał już zgodę Komisji Europejskiej na wykorzystanie w ciągu najbliższych siedmiu lat ponad ośmiu miliardów złotych. Pieniędzy jest więcej, niż w poprzedniej perspektywie. Najbardziej skorzystać mają samorządy, przedsiębiorcy i szkoły wyższe. 
Nie tylko marszałek wie, że unijne wsparcie to szansa i zagrożenie. Skorzystają najsilniejsi, z największą inwencją i zdolnością kredytową. Dziś wszystkie samorządy są w tym samym miejscu, choć niektórzy mają lepsze karty przetargowe. Gwarancje wsparcia mają na przykład Obszary Funkcjonalne, czyli Rzeszów plus sąsiednie gminy oraz 8 największych miast regionu. 
Na pewne 90 milionów euro może też liczyć 11 powiatów, gdzie usługi publiczne są dziś najsłabsze. Najważniejsza jest Konkurencyjna i Innowacyjna Gospodarka. Tutaj konkursy zostaną ogłoszone w III kwartale. 
Podkarpackim negocjatorom udało się też w Brukseli zapisać 20 milionów euro na rozwój podkarpackich uzdrowisk. Unia nie chciała wspierać rozwoju bazy typu SPA, ale na usługi medyczne pieniądze dała. Najwięcej pieniędzy z RPO bo prawie 20 procent pójdzie jednak na poprawę komunikacji czyli drogi i obwodnice. Nie tylko strategiczne trasy, jak ta przy rzeszowskim lotnisku, ale także te w powiatach lubaczowskim i przeworskim. 
Jeśli za cztery lata Podkarpacie dobrze wykorzysta unijny budżet, dostanie bonus z kasy państwa, dodatkowo kilkaset milionów złotych. Zarząd twierdzi, że celem na rok 2022 jest gospodarcze pierwsze miejsce Podkarpacia na ścianie wschodniej.

http://rzeszow.tvp.pl/19100112/wiecej-pracy-wiecej-rozwoju-i-wiecej-innowacji