logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

tvp rzeszowEuropejska sława - dr Pawel Bartos czeski specjalista laparoskopii. W Rzeszowie szkoli ginekologów i ginekologów - onkologów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego i przekonuje ich do zabiegów bardziej przyjaznych dla pacjentek. Nawet wtedy, gdy diagnoza nowotworowa budzi lęk.

Na tym bloku operacyjnym wykonuje się najwięcej na Podkarpaciu operacji ginekologicznych. Łącznie z cesarskimi cięciami niemal dwa i pół tysiąca rocznie. A laparoskopia jest tu czymś doskonale znanym i często wykorzystywanym w praktyce. Ostatnio eksperymentalnie - nawet w wersji 4D. Ale lekarze chcą pójść jeszcze dalej.

Pomóc mają pokazowe operacje pod kierunkiem doktora Pawla Bartosa - wybitnego specjalisty w tej dziedzinie. Rzeszowscy lekarze, którzy wcześniej byli już w czeskiej klinice, gdzie na co dzień operuje dr Bartos teraz mogą już u siebie nie tylko zobaczyć ale też praktycznie spróbować jak to się robi. Sprzęt jest taki sam jak przy operacjach już wykonywanych na rzeszowskiej ginekologii teraz potrzebne są już tylko umiejętności i wprawa. A w tym mają pomóc właśnie warsztaty. Tylko w ich pierwszym dniu z tej małoinwazyjnej metody skorzystały dwie pacjentki. Zgodnie z planami już wkrótce taką szansę będą miały kolejne chore.