logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

tvp rzeszowWniosek o otwarcie na wydziale medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego kierunku lekarskiego jest już prawie gotowy. Ruszyła budowa jednego z dwóch niezbędnych do jego powstania obiektów - wartego aż 90 milionów Centrum Medycznego. Trwa już kompletowanie kadry, która ma kształcić w Rzeszowie przyszłych lekarzy.

12 tysięcy metrów kwadratowych i aż 17 specjalistycznych laboratoriów m.in. biologii molekularnej, patofizjologii narządu ruchu czy procesów metabolicznych. Dzięki unijnemu dofinansowaniu powstanie super nowoczesne centrum badań. Dokładnie Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych. To kolejny krok w kierunku powstania w Rzeszowie kierunku lekarskiego Powstanie centrum warunkuje działanie oddziałów klinicznych, które będą bazą praktycznej nauki przyszłych lekarzy.
Równolegle w ramach tych samych przygotowań trwają rozmowy z kolejnymi osobami, które będą tworzyć kadrę naukowo-dydaktyczną. Prof. Sławomir Snela zapewnia, że jest dobrze. I już teraz wiadomo że z tym problemów nie będzie. - Mamy więcej zgłoszeń osób potencjalnie chcących pracować w Rzeszowie niż żeśmy się spodziewali. Jesteśmy już po rozmowach, po słowach i po pierwszych ustaleniach.
A dotyczy to też takich newralgicznych specjalności jak anatomia, genetyka, biologia molekularna czy medycyna sądowa. Obecnie wydział medyczny kształci pielęgniarki i położne, ratowników medycznych i fizjoterapeutów. Staranie o kształcenie w Rzeszowie lekarzy trwają od wielu lat. Teraz jest szansa że nowy kierunek naprawdę powstanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już od roku 2014.