logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

tvp rzeszowSwoją unijną szansę na dotacje wykorzystują także inni. Największe możliwości stworzył Regionalny Program Operacyjny do tej pory mieszkańcy Podkarpacia wykorzystali aż 3 i pół miliarda złotych.

Dobrym przykładem jest właściciel firmy kowalstwa artystycznego z Nowej Sarzyny. Zaczynał w szopie kując balustrady dla sąsiadów a dziś jego firma przyjmuje zlecenia: z Paryża, Szwajcarii a nawet Dubaju.

Robert Osipa przez wiele lat był nauczycielem zawodu. Gdy stracił tę prace założył własną firmę kowalstwa artystycznego. Dzięki ciekawym projektom szybko zyskał klientów. Po upadku szkolnych warsztatów, chciał by młodzież uczyła się zawodu w jego firmie. Jednak brakowało i miejsca i nowoczesnego wyposażenia. W tym pomogły unijne dotacje. Za ponad milion z złotych rozbudował firmę, zakupił tez profesjonalną linię technologiczną. W kuźni obok tradycyjnego paleniska koksowego działa nowoczesne i ekologiczne - gazowe. Metale kute są zarówno tak jak przed wiekami ręcznymi młotkami, ale też młotem sprężarkowym oraz w automatycznej walcarce. Nowoczesność łączy się z tu tradycją a rzemiosło z artyzmem. Doceniają to uczniowie, którzy odbywają w tej kuźni praktyki.

Cezary Kolano liczy, że po skończeniu szkoły w tej nowoczesnej kuźni znajdzie stałą pracę. W ramach realizacji unijnego programu właściciel zatrudnił trzy osoby ale planuje kolejne przyjęcia bo pracy jest dużo. Nowe maszyny umożliwiły mu realizację zleceń z zakresu konserwacji zabytków i teraz ma zamówienia z całego świata. Jednak zarówno samorządowcy jak i przedsiębiorcy już myślą o nowej perspektywie i dotacjach na lata 2014 - 2020. W urzędzie Marszałkowskim powstał zespół, który pracuje nad wyznaczeniem dziedzin, ważnych dla rozwoju województwa, które będą wspierane unijnymi dotacjami.