logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

tvp rzeszowSamorząd województwa chce w ramach komunalizacji przejąć spółki uzdrowiskowe w Rymanowie i Horyńcu-Zdroju. To zupełnie nowa perspektywa dla tych spółek, bo Ministerstwo Skarbu Państwa planowało oba kurorty sprzedać. Komunalizację uzdrowisk popierają miejscowe samorządy i pracownicy. Pomysł podoba się też kuracjuszom.

Z inicjatywą komunalizacji kurortu czyli przejęcia udziałów spółki przez samorząd województwa wystąpił Wojciech Farbaniec, burmistrz Rymanowa. - Zainwestowano w rozwój uzdrowiska kilkanaście milionów złotych, no są obawy, że w przypadku prywatyzacji tych pieniędzy na pewno by się nie odzyskało, stąd rozum podpowiada, że najlepiej uzdrowisko skomunalizować.

Samorządowcy z Rymanowa nie chcą by uzdrowisko było sprzedane tak jak Iwonicz, za mniej niż wyniosły koszty ostatnich inwestycji. Te w Rymanowie były spore. Tylko Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej pochłonęło ponad 11 milionów złotych.

Marszałek województwa właśnie oficjalnie wystąpił do ministra Skarbu Państwa w sprawie przekazania uzdrowisk w zasoby urzędu marszałkowskiego. Pomysł komunalizacji spółki podoba się też prezesowi Uzdrowiska Rymanów. Takie rozwiązanie popierają nauczyciele szkoły uzdrowiskowej. Dotąd byli przeciwni prywatyzacji. Obawiali się, że nowy właściciel zrezygnuje z leczenia dzieci, a szkoła zostanie zlikwidowana. W sumie w uzdrowisku Rymanów pracuje około 500 osób. Los kurortów w Rymanowie i Horyńcu zależy od decyzji Ministra Skarbu Państwa. O komunalizację uzdrowisk zabiegają też inne samorządy wojewódzkie.