logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

tvp rzeszowPodkarpacie stawia na zawodowców i przeznacza na to aż 75 milionów złotych! Ruszył projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy, który ma zmienić naukę w szkołach zawodowych. na dostosowaną do potrzeb pracodawców. Ma być więcej praktyk i nowoczesny sprzęt. Po raz pierwszy uruchomione zostaną także staże dla uczniów w firmach, za które będą dostawać pieniądze. Wszystko po to by szkoły nie odstawały od rzeczywistości a młodzi ludzie kończąc je spełniali oczekiwania pracodawców.

Zespół Szkół Technicznych w Rzeszowie jest jedną ze 160 szkół objętych programem. Za unijne pieniądze tyle, że z innego projektu wyposażono między innymi pracownię, w której przyszli technicy-mechanicy uczą się programowania obrabiarek sterowanych numerycznie. Teraz będą kolejne cenne zakupy. W technikum mechaniku będzie to poligrafonometr maszyna współrzędnościowa, w technikum informatyku, będą to serwery, ploter, w technikum elektronicznym, będzie to analizator widma i oscyloskop cyfrowy. Wszystko po to, by młodzi ludzie uczyli się na sprzęcie teraz używanym w firmach a nie na przestarzałych urządzeniach.

Będzie też więcej praktycznej nauki zawodu - 5 tygodni praktyk zamiast 4 do tego 4 tygodnie stażu w firmach. Za czterotygodniowe staże uczniowie - to nowość - będą dostawać pensję - tysiąc złotych. Przyszli fryzjerzy mają trafić do renomowanych salonów, kucharze będą praktykować w dobrych restauracjach, mechanicy w nowoczesnych warsztatach np. w firmach Doliny Lotniczej. W sumie umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy podpisało dziś 25 starostów a różnego rodzaju pomoc trafi do 160 szkół. Będą doradcy, którzy pojawią się w gimnazjach żeby gimnazjalista zaczynając edukację wiedział jaki zawód wybrać. Gdy już go wybierze, szkoły zawodowe mają wypuszczać na rynek - zawodowców. W szkołach objętych programem uczy się 40,5 tysiąca uczniów.