logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Pasażerów nie będzie już straszył widok blaszanych kontenerów. Po ośmiu latach od powstania pierwszych planów i po 15 miesiącach od rozpoczęcia prac budowlanych nowy terminal lotniska w Jasionce dziś został otwarty. Kosztował ponad 100 milionów złotych. Jesienią wystartują stąd samoloty m.in. do Rzymu, Paryża, Oslo, Amsterdamu i Hamburga.

Nowy terminal ma nie tylko nowoczesną bryłę i szklano-stalowe, ciągle lśniące nowością wnętrze. Ale w sumie trzy kondygnacje i ponad 14 tysięcy metrów kwadratowych. Jego otwarcie to całkiem nowa jakość odpraw długo oczekiwania przez pasażerów, ale też pracowników i dyrekcję lotniska. To nie była łatwa inwestycja. Nawet wtedy gdy udało się zdobyć unijne dofinansowanie i zarezerwować pieniądze na budowę w budżecie województwa. Po drodze nie brakowało zakrętów a nawet chwil zwątpienia.

Stanisław Drozd przez 12 lat dyrektor lotniska w Jasionce kiedyś tylko marzył o takim terminalu. Ale nie było na to szans. Nie tylko z przyczyn finansowych. Jak twierdzi przełomem okazało się wejście Polski do Unii Europejskiej.

-”Dla naszego regionu i nie tylko barierą były ceny biletów. Dzięki tanim liniom lotniczym i otwartym rynkom pracy to się radykalnie zmieniło.” A zmieni jeszcze bardziej, bo już jesienią ruszają kolejne międzynarodowe połączenia OLT Express. Z Jasionki m.in. do Rzymu, Paryża i Amsterdamu. W sumie 18 tygodniowo. A jeszcze wcześniej podczas EURO rzeszowskie lotnisko będzie pełnić rolę zapasowego dla Krakowa i Lwowa.

W uroczystym otwarciu nowego terminalu wzięli udział przedstawiciele ministerstw infrastruktury, gospodarki i skarbu państwa ale przede wszystkim samorządu województwa. Bo od kilku lat właścicielem lotniska w Jasionce jest spółka, której właśnie samorząd jest głównym udziałowcem. To właśnie ta zmiana właściciela bardzo pomogła w rozwoju lotniska, która ciągle trwa. Jej kolejny etap to trwająca już budowa nowej wieży kontroli lotów.