logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Polska nie zgadza się na reformę Wspólnej Polityki Rolnej w kształcie zaproponowanym przez Komisję Europejską- zapowiedział dziś na konferencji w podrzeszowskiej Jasionce minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem nie do przyjęcia jest choćby proponowany poziom wyrównania dopłat oraz nakładanie na rolników dodatkowych zadań i wzrost biurokracji. Konferencja w podrzeszowskiej Jasionce jest częścią europejskiej debaty na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej.

Konferencję w podrzeszowskiej Jasionce zorganizowano by przedstawić propozycje zmian do projektu Komisji Europejskiej zanim będzie on głosowany w Parlamencie. Zdecydowanie krytycznie oceniają go zarówno przedstawiciele Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej jak i ministerstwa rolnictwa. Minister Marek Sawicki nazwał propozycję wręcz niemoralną a sugerowany poziom wyrównania dopłat nieuczciwym. Rolnicy chcą by w całej Unii Europejskiej dopłaty za tzw. zazielenienia czyli właśnie uprawy korzystne dla środowiska były jednakowe. Polscy eksperci proponują by z kolei dopłaty do ziemi w żadnym z krajów unii nie były wyższe niż 120 średniej unijnej i nie niższe niż 80 procent takiej średniej. Bez tego, ich zdaniem, reforma wspólnej polityki rolnej nie ma sensu. Uczestnicy konferencji tacy jak Jan Bieniasz z podrzeszowskiej Łąki - producent zbóż, ma nadzieję że od 2013 r nie zmniejszy się unijna pomoc na modernizację gospodarstw.

Podczas konferencji w Jasionce profesor Jerzy Buzek odebrał odznakę zasłużony dla województwa podkarpackiego przyznawaną przez samorząd województwa.