logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Już w marcu ostatecznie zakończy się budowa nowej Izby Przyjęć a dokładnie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w rzeszowskiej dwójce czyli Szpitalu Wojewódzkim nr 2. Zaraz potem rozpocznie się wyposażanie ponad 4 tysięcy metrów kwadratowych pomieszczeń w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i reanimacyjny. To największa taka inwestycja ostatnich lat na Podkarpaciu. I część systemu całego systemu ratunkowego. Na jego tworzenie tylko w tym roku zarezerwowano ponad sto milionów. na pierwszy rzut oka widać, że nowy oddział ratunkowy trudno porównywać z dotychczasową Izbą Przyjęć. Nie tylko dlatego, że jest dużo większy i ma aż trzy kondygnacje. Przede wszystkim dlatego, że będzie to jeden z najnowocześniejszych oddziałów ratunkowych w Polsce.
Małgorzata Przysada, dyr. d.s. medycznych SW nr 2 w Rzeszowie
-”Na pewno poprawi to warunki dla pacjentów ale przede wszystkim pozwoli nam skuteczniej ratować ich życie. Nowoczesna aparatura, sprzęt diagnostyczny, wszystko w jednym miejscu, nie trzeba będzie chorych nigdzie przewozić na przykład na badania.”

A to właśnie do centrum urazów wielonarządowych w tym szpitalu trafiają pacjenci z całego Podkarpacia. Dlatego nie ma żadnych wątpliwości, że to inwestycja ważna nie tylko dla szpitala i pacjentów z Rzeszowa i okolic ale dla całego systemu ratownictwa medycznego. Wszystko dzięki wsparciu samorządu województwa i unijnemu dofinansowaniu. Dziś można już powiedzieć, że inwestycja jest na ostatniej prostej.
Tadeusz Obara, inspektor nadzoru
-”W tej chwili kończymy prace budowlane i w połowie marca rozpoczną się wszystkie niezbędne odbiory techniczne. A potem szpital czeka jeszcze zakup sprzętu diagnostycznego.”

Szpitalne oddziały ratunkowe i stacje pogotowia przy takich zakupach mogą liczyć na budżetowe wsparcie. W tym roku kwota zarezerwowana na ratownictwo medyczne to na Podkarpaciu 106 milionów złotych.
Jolanta Czekierda, pełnomocnik wojewody d.s. ratownictwa medycznego
-”Pieniądze przeznaczamy głównie na zakup nowych karetek i doposażenie zespołów ratunkowych i zakup sprzętu dla szpitalnych oddziałów ratunkowych w szpitalach, głównie tych mniejszych powiatowych.”

Sprawdzianem działania systemu może okazać się EURO 2012. Bo choć na Podkarpaciu nie będzie rozgrywek i w związku z tym nie ma tzw. szpitali referencyjnych to właśnie przez nasze województwo będą jechać na mecze do Lwowa tysiące kibiców.

Beata Wolańska