logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Projekt jest już prawie gotowy. Są też zarezerwowane pieniądze na jego powstanie w budżecie województwa. Zaczęło się ustalanie szczegółów związanych z tym jak najlepiej opowiedzieć i pokazać dramatyczne historie, które ciągle zdaniem historyków są zbyt mało znane. Rada Programowa nowego muzeum spotkała się w tej sprawie w Łańcucie. Dokumenty, zdjęcia i filmy. Już teraz ustalany jest każdy szczegół. Tak aby Ci, którzy odwiedzą muzeum dowiedzieli się jak najwięcej, ale też wyszli poruszeni prawdziwymi historiami, w które czasem trudno uwierzyć. Ciekawym przypadkiem jest rodzina Rębiszów ze Zręcina koło Krosna. Ukrywała dziewięciu Żydów. Ciekawe jest to, że w jednym domu mieszkali Polacy Żydzi a potem też Niemcy, którzy tam stacjonowali.

Historycy Instytutu Pamięci Narodowej tylko na Podkarpaciu udokumentowali ponad 180 podobnych, często zakończonych tragicznie, przypadków. Do tej pory prezentowali je na wystawach i w dwóch wydanych właśnie przez IPN albumach. Teraz będzie całe muzeum.

Na spotkaniu w Łańcucie warszawska pracownia architektoniczna, która wygrała konkurs na projekt muzeum po raz pierwszy zaprezentowała jego szczegółową wizualizację. Muzeum powstanie w Markowej obok pomnika upamiętniającego rodzinę Ulmów, zamordowaną za ukrywanie siedmiorga Żydów. Pieniądze na jego powstanie 6,5 miliona złotych zarezerwował w swoim budżecie samorząd województwa. Ma być gotowe do 2013 roku.

Beata Wolańska