logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Oficjalne obchodny Dnia Judaizmu na Podkarpaciu zakończył koncert Josepha Malovanego. Od prawie 30 lat jest kantorem synagogi na Piątej Alei w Nowym Jorku. Malovany- nazywany Pavarottim Judaizmu wystąpił w Filharmonii Podkarpackiej, a towarzyszyła mu orkiestra symfoniczna.

Koncertował na wielu światowych scenach, jest uznawany za najlepszego wykonawcę żydowskiej muzyki liturgicznej. Joseph Malovany - wystąpił w Rzeszowie po raz pierwszy, choć Polskę odwiedzał już nie raz, bo ma tu swoje korzenie. Z Pułtuska na Mazowszu pochodził jego ojciec.

Koncert w Filharmonii Podkarpackiej kończył oficjalne obchody Dnia Judaizmu. Malovany śpiewał tradycyjne pieśni żydowskie w języku jidysz. Były też utwory na co dzień wykonywane w synagogach w czasie nabożeństw liturgicznych. Jeden z nich specjalnie na koncert w Rzeszowie napisał kompozytor litewski żydowskiego pochodzenia. Joseph Malovany wystąpił z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Stanisława Rybarczyka. Dyrygent współpracuje z żydowskim artystą już od przeszło 20 lat i podkreśla, że Malovany śpiewa każdy koncert tak, jakby to był jego ostatni występ w życiu.