logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Nowe przepisy i kolejne obciążenia dla szpitali. Oprócz tego że rosną ceny prądu leków i usług zewnętrznych firm teraz gwałtownie wzrosły składki obowiązkowych ubezpieczeń. Dla podkarpackich szpitali całkiem nowe ubezpieczenie wynikające z nowelizacji ustawy o prawach pacjenta oznacza dodatkowe i zupełnie nie przewidziane w budżetach wydatki. Na które i tak zadłużonych placówek po prostu nie stać.

650 tysięcy dla młodej kobiety, która po ciężkim porodzie zapadła w śpiączkę. Ponad 300 tysięcy dla rodziny ofiary przecięcia aorty podczas laparoskopii pęcherzyka żółciowego. To dwa najgłośniejsze w ostatnich latach przypadki przyznanych przez sąd odszkodowań, które musiały wypłacić szpitale w Kolbuszowej i Lubaczowie. Choć takich spraw jest ciągle niewiele placówki bez problemów płacą składki tzw. szpitalnego OC. I to nie tylko dlatego że bez niego nie da się podpisać kontraktu z NFZ-tem.

Ale wysokość składek budzi kontrowersje i to duże. Bo na przykład rzeszowska dwójka jeden z największych szpitali na Podkarpaciu z roku na rok płaci coraz więcej. I co ciekawe wcale nie wynika to z liczby wypłaconych przez ubezpieczyciela odszkodowań. W tej kwocie prawie pół miliona to składka nowego ubezpieczenia. Dużo mniejszy szpital miejski musi się liczyć z tym że wyda ponad 300 tysięcy więcej. Właśnie dlatego to że wydatki na ubezpieczenie tak gwałtownie wzrosły na razie tylko nieliczne szpitale zdecydowały się na zawarcie dodatkowych umów. Większość ciągle negocjuje stawki.

Rzeszowska dwójka negocjuje stawki razem z ośmioma innymi podkarpackimi szpitalami. Na razie niestety bez dużych efektów. Niestety takie polisy sprzedaje tylko jedna firma ubezpieczeniowa i to ona teraz dyktuje warunki. Z dodatkowej i jeśli nic się nie zmieni obowiązkowej polisy ma być wypłacany nowy rodzaj odszkodowań. O ich przyznawaniu i wysokości będą decydować specjalne działającej od stycznia przy wojewodzie komisji, które będą rozpatrywać skargi pacjentów na złe leczenie.