logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Zatrudnili 140 osób i niestraszny im światowy kryzys. Firma MTU Aero Engines Polska należąca do polskiej Doliny Lotniczej z sukcesem kończy 2011 rok. Zakład powstały obok lotniska w Jasionce z roku na rok sprzedaje i naprawia więcej części do silników lotniczych. Firma myśli o zatrudnianiu kolejnych fachowców. Do tej pory z powodzeniem stanowiska pracy znajdowali w niej inżynierowie z podkarpackich uczelni.

Firma istnieje 2 lata i 7 miesięcy. W tym czasie wielka hala produkcyjna zapełniła się maszynami. W tej chwili nie ma już na niej wolnego miejsca. Przy obsłudze precyzyjnych maszyn, ale też przy projektowaniu lotniczych elementów, pracę znalazło tu już 417 osób.

Wartość na przykład produkowanego tu modułu V 2500 równa się wartości luksusowego mercedesa. Produkcja tak drogich części wymaga ogromnej precyzji. Najwyraźniej polska załoga sprawdziła się w tym. Skoro z roku na rok zatrudnienie rośnie i sprzedaż lotniczych części na światowe rynki.

Zakład leżący w sąsiedztwie lotniska w Jasionce specjalizuje się w produkcji łopatek do turbin niskiego ciśnienia silników lotniczych, dysków i pierścieni wirujących oraz w montażu turbin i naprawie części. Prowadzi zarówno produkcję cywilną, jak i wojskową - ta objęta jest ścisłą tajemnicą. MTU swoje niemieckie zakłady ma w Monachium, Ludwigsfelde i Hanowerze. Pracownicy podrzeszowskiego zakładu w okresie świąt wspomagają darami oddział dziecięcy Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Jest to ich własna akcja charytatywna, w czasie której obdarowują oddział najczęściej sprzętem RTV.