logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Wielki plac budowy przy szpitalu Wojewódzkim nr 2 ma zniknąć pod koniec marca. Teraz powstaje tam nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jedyny, który decyzją Ministerstwa Zdrowia przejmie zadania centrum urazowego dla całego województwa podkarpackiego. Ma on zapewnić szybką pomoc pacjentom po wypadkach i urazach. W Polsce aż 80 procent pacjentów w stanie ciężkim, którzy trafiają na izby przyjęć - umiera. Europejskie statystyki, które musimy dogonić to 20-30 procent.

Teraz pacjenci przywożeni są na starą izbę przyjęć, okrężną drogą przez tymczasowy wjazd dla karetek. Codziennie do szpitala wojewódzkiego nr 2 trafia od 150 do 300 osób z urazami lub w stanach zagrażających życiu. Ale to właśnie tym chorym w najcięższych przypadkach budowany właśnie teraz szpitalny oddział ratunkowy ma zapewnić fachową i szybką pomoc w jednym miejscu.

 

Wacław Bazanowski, chirurg, kierownik izby przyjęć -”Tomograf, RTG, USG na miejscu, a nie trzeba będzie wozić pacjenta z jednego końca szpitala na drugi.”

Nowa izba będzie miała osobne sale ze sprzętem do specjalistycznych badań, salę operacyjną, sale zabiegowe i obserwacyjne dla pacjentów Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. To dlatego, że szpital wojewódzki nr 2 jest wytypowany przez resort zdrowa jako centrum leczeni urazów wielonarządowych - jedyne w województwie.

Dzięki ciepłej i długiej jesieni prace budowlane cały czas mają tempo.

 

Na przełom marca i kwietnia przyszłego roku firmy planują oddać obiekt do użytku. Szpitalny Odział Ratunkowy będzie się składał z trzech kondygnacji. Każda z nich o powierzchni 1600 metrów kwadratowych. Całość robót wraz z wyposażeniem obeiktu ma kosztować 44 miliony złotych. Połowa środków pochodzi z Unii Europejskiej. Połowę przekazał samorząd województwa podkarpackiego.