logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

3000 operacji w tym 300 metodą małoinwazyjną, skomplikowane zabiegi wad serca to pięcioletni bilans istnienia oddziału kardiochirurgii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Właśnie obchodzi piątą rocznice istnienia.

Powstawanie oddziału można porównać do operacji na otwartym sercu. Bo był to proces bardzo skomplikowany i wymagający determinacji wielu osób. W tym wypadku operacja zakończyła się sukcesem. Dziś oddział kardiochirurgii w Szpitalu Wojewódzkim numer 2 w Rzeszowie ma juz 5 lat.
Stanisław Woś, konsultant krajowy ds. kardiochirurgii
-”Kardiochirurgia rzeszowska zabezpiecza pełny profil dla pacjentów kardiochirurgicznych. Wykonywane są najbardziej skomplikowane procedury a więc zabiegi naprawcze na zastawkach, leczenie trudnej choroby niedokrwiennej serca, tętniaki.”

Po jednym z takich zabiegów jest Anna Mikołajczyk. Patrząc na nią dziś trudno uwierzyć, że tydzień temu przeszła bardzo poważną operacje wymiany zastawki.
-”Dzisiaj przyszła wizyta ordynator mówi, że wszystko jest ładnie to się cieszę i oby tak dalej. Jeszcze bym chciała pożyć parę lat, wnuki jeszcze pobawić trochę.”

Co tydzień na oddziale przeprowadza się 20 operacji. W 2010 roku było ich w sumie ponad 900 w tym już jest ponad 800. Za największy sukces lekarze uważają rozwój technik mało inwazyjnych. Takich zabiegów wykonywanych bez rozcinania mostka w ciągu pięciu lat istnienia oddziału, było 300 najwięcej w Polsce. Zabieg wykonany tą metodą przeszedł Wiesław Kubiszyn. Od urodzenia cierpiał z powodu wady wrodzonej. Mówiąc najprościej miał kilkunastomilimetrową dziurę w sercu.
-”Trafiłem w najlepsze ręce i można powiedzieć, że w ręce cudotwórcy bo darował to drugie życie a to tylko i wyłącznie pan Bóg może darować drugie życie.”

Na czele "cudotwórców" stoi Kazimierz Widenka. Obok niego jeden z najlepszych i najmłodszych zespołów kardiochirurgicznych w Polsce. W ciągu pięciu lat wspólnie przeprowadzili ponad 3000 operacji.
-”Wszyscy w tym szpitalu przykładają się do tego żeby ten oddział funkcjonował tak jak funkcjonuje. Natomiast na pewno ja jestem niezwykle zobowiązany wszystkim moim współpracownikom, którzy przez ten okres pięciu lat włożyli bardzo dużo wysiłku w to, że ten oddział działa tak jak działa.”

Pierwszy zabieg na otwartym sercu wykonano tu 23 października 2006 roku. Było to mówiąc językiem specjalistycznym, pomostowanie aortalno-wieńcowe potocznie zwane wszczepieniem by-passów.