logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Wojewódzkie Urzędy Pracy w całej Polsce rozpoczęły ogólnopolski tydzień kariery. W ramach tej akcji prowadzonej także na Podkarpaciu podpowiadają m. in. uczniom - jak pokierować swoją karierą, jakie kierunki studiów czy zawody dają szansę na znalezienie zatrudnienia a po jakich mogą być bezrobotni. Na razie utrzymuje się tendencja z ostatnich lat poszukiwani są inżynierowie i technicy, dużo mniej pracy jest dla humanistów.

Najnowsze statystki Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie pokazują jasno, że prawie połowa bezrobotnych to ludzie młodzi w wieku od 18 do 34 lat.
Jacek Grabowski -”Jedną z przyczyn bezrobocia jest zły wybór zawodu, który jest niezwykle ważny w dzisiejszym świecie, który pędzi goni jest duży szum informacyjny dlatego dużą rolę gra poradnictwo zawodowe.”

To spotkanie w ramach tygodnia kariery jedno z wielu zaplanowanych w całym województwie ma pomóc młodym ludziom po pierwsze określić do jakich zawodów mają predyspozycje. W ocenie doradców większość uczniów ostatnich klas techników czy liceów w ogóle nie wie kim chce być w przyszłości.
Wioletta Pytko -”Oprócz samej rozmowy korzystamy już z takich narzędzi jak testy predyspozycji zawodowych.”

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych, którzy uczestniczyli w tym spotkaniu dowiedzieli się, że rozwijając swoje zainteresowania techniczne np. na studiach mają szansę na dobrą pracę.

Problemy ze znalezieniem pracy mają absolwenci pedagogiki i humaniści absolwenci historii, socjologii, prawnicy bez aplikacji. Poszukiwani są informatycy, specjaliści z zakresu biotechnologii i ochrony środowiska.
Sylwester Szybiak -”Interesują mnie kierunki ścisłe i techniczne i jestem w tym dobry i myślę się rozwijać w tym kierunku.”

W Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Rzeszowie można znaleźć szczegółowe informacje na temat 2,5 tysiąca zawodów. Można je poznać np. oglądając filmy na ten temat, są szczegóły dotyczące wymaganych w nich predyspozycji i miejsc gdzie można się nauczyć danego zawodu. Na Podkarpaciu stopa bezrobocia wciąż wynosi 15 procent, choć średnia dla Polski to niewiele ponad 11 procent. Oznacza to, że pracy nie ma ponad 150 tysięcy osób.