logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

Dzięki dofinansowaniu projektu z pieniędzy unijnych uczelnia ma największą w Polsce instalację systemu ogniw fotowoltaicznych. Mówiąc prościej to ogromna bateria słoneczna, która zima będzie dawała ciepło ze słońca a latem zimno - czyli klimatyzację, a także światło. Uczelnia będzie także pobierała ciepło z ziemi dzięki innej specjalnej instalacji.

Instalacja, która wygląda jak ściana luster kosztowała prawie 3 miliony złotych. Pozwala na przetworzenie energii słonecznej na prąd niskiego napięcia.

Będzie on wykorzystywany do oświetlenia budynku i zasilania systemu klimatyzacji. Podobne instalacje z powodzeniem stosowane są na całym świecie. W Europie funkcjonują m. in. na dworcu kolejowym w Berlinie i lotnisku w Monachium. To jedyna tej wielkości ściana fotowoltaiczna w Polsce. Ma ponad 200 metrów kwadratowych. Moc to około 10 kilowatów z około 100 m. kw. Władze uczelni liczą na duże oszczędności Dodatkowo na terenie rzeszowskiego kampusu zainstalowana została specjalna pompa, pozwalająca na pobieranie ciepła wprost z ziemi.

Przez większość sezonu grzewczego pompa będzie stanowić jedyne źródło dla instalacji ciepła. Dokładne wyliczenia dotyczące oszczędności będą znane po roku działania tego systemu.