logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Rozpoczęły się przygotowania do weekendowych zawodów łazików marsjańskich. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym od rana potężne wywrotki przywożą kolejne tony piasku. Powstanie z nich duża piaskownica, która swoją strukturą i ukształtowaniem ma przypominać powierzchnię Marsa.

Zawody, w których wezmą udział drużyny z różnych stron świata, rozpoczną się już w najbliższą  sobotę 10 września. To właśnie dla konstruktorów łazików przygotowywany jest specjalny grunt, aby mogli pokazać na co stać ich maszyny. Powierzchnia jest usypywana tak, aby jak najlepiej oddawała warunki panujące na Marsie. Zadbano również o odpowiednią kolorystykę. Do Centrum przywieziony został specjalny czerwony piasek, jest to zwietrzelina węglanowa.

To formowanie wymaga takiej ręcznej pracy, musimy coś podsypać, coś dołożyć, aby było rzeczywiście jak na Marsie. Planujemy usypać dwa kratery, małe pasmo górskie, wydmy, żeby jak najlepiej oddać rzeczywiste ukształtowanie powierzchni Marsa – mówi Krzysztof Skocki, dyrektor techniczny zawodów.

Marsjańska piaskownica w CWK będzie mieć aż 1,5 tys. m kw. Zostaną na niej rozegrane cztery konkurencje. Najwięcej miejsca będą potrzebować zawodnicy biorący udział w zmaganiach nawigacyjnych. Pozostałe konkurencje będą dotyczyć m.in. manewrowania i pobierania próbek.

Zawody robotów marsjańskich będą rozgrywane w CWK w dniach 10-12 września. W poniedziałek odbędzie się też pierwszy Europejski Kongres Robotyczny. Podczas wydarzenia zostaną również zaprezentowane założenia Polskiej Strategii Kosmicznej.

Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk
video: Sebastian Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP

 

Statystyka

Odwiedza nas 717 gości oraz 0 użytkowników.