logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

160921 porozumienieUR

Wojewoda, marszałek oraz rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego podpisali list intencyjny dotyczący utworzenia Szpitala Uniwersyteckiego. Najważniejszy punkt dotyczy przekazaniu przez samorząd województwa Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie - połączonego z Podkarpackim Centrum Onkologicznym i Podkarpackim Centrum Chorób Płuc – Uniwersytetowi Rzeszowskiemu.

W ślad za podpisanym wcześniej porozumieniem o utworzeniu kierunku lekarskiego, chcemy nadal rozwijać ten obszar i kolejnym krokiem jest utworzenie Szpitala Uniwersyteckiego – mówił podczas podpisania listu intencyjnego marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek dodał, że powstanie Szpitala Uniwersyteckiego będzie istotne nie tylko dla samego uniwersytetu i studentów, ale także dla mieszkańców całego regionu, gdyż będzie to placówka badawczo-naukowa z kadrą o wysokich kwalifikacjach.

W tym samym tonie mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

List jest pierwszym krokiem do tego, aby taki szpital powstał i bardzo cieszę się, że jest takie porozumienie. Dla mnie jest wielkim zaszczytem to, że mogę być strażnikiem jego wykonania – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Rektor UR prof. Sylwester Czopek podkreślał, że jest to jeden z najważniejszych dokumentów, jakie podpisuje, jako nowy rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podkreślał tak jak wojewoda i marszałek, że placówka będzie wielką wartością dla uczelni oraz całego regionu. A także to, że powstanie szpitala umożliwi uniwersytetowi konkurowanie z uznanymi ośrodkami badawczo-naukowymi w kraju.

Będziemy konfrontowani z uznanymi ośrodkami w kraju, dlatego lekarze muszą mieć bazę i miejsce do badań. Jest to ważne, aby nadrobić dzielący nas dystans i stworzyć optymalne warunki do rozwoju kadry oraz wysokiej jakości kształcenia – argumentował rektor UR.

Po podpisaniu listu marszałek oraz rektor tłumaczyli dziennikarzom, jak będzie wyglądało utworzenie szpitala, w jakich ramach czasowych się zamknie oraz jakie warunki musza być spełnione. Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie poniedziałkowa debata o zdrowiu podczas sesji sejmiku województwa. Radni mają podjąć decyzję o połączeniu Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie z  Podkarpackim Centrum Chorób Płuc. 

 

tekst/fot.
Monika Konopka
wideo: Michał Mielniczuk
biuro prasowe UMWP

 

Statystyka

Odwiedza nas 660 gości oraz 0 użytkowników.