logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Zarząd Województwa Podkarpackiego spotkał się na wyjazdowym posiedzeniu w Strachocinie, gdzie zlokalizowany jest Podziemny Magazyn Gazu. Uczestniczyło w nim kierownictwo sanockiego oddziału PGNiG oraz parlamentarzyści i radni województwa. Rozmawiano m.in. o planowanych przez oddział inwestycjach i o bezpieczeństwie energetycznym kraju.

Z inicjatywą wyjazdowego posiedzenia w Strachocinie na terenie Podziemnego Magazynu Gazu wyszedł zarząd województwa. Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania magazynu. Członków zarządu oprowadził kierownik Działu Podziemnego Magazynowania Gazu PGNiG w Sanoku, Mieczysław Kawecki, który opowiadał o możliwościach magazynu i rozwiązaniach technicznych, jakie zostały w nim zastosowane.

Kolejnym punktem były prezentacje kierownictwa sanockiego oddziału PGNiG. Członkowie zarządu oraz zaproszeni goście poznali nie tylko rys historyczny dotyczący wydobycia gazu na Podkarpaciu, ale przede wszystkim dowiedzieli się, jakie możliwości wydobycia ma współcześnie sanocki oddział PGNiG oraz jakie są jego plany inwestycyjne.

Erwin Szwast, dyrektor eksploatacji złóż Oddziału PGNiG w Sanoku omówił czym zajmuje się oddział wydobywczy w Sanoku, przytoczył szereg liczb obrazujących wielkość wydobycia, zatrudnienia oraz planowane inwestycje i remonty odwiertów.

Dyrekcja w Sanoku nadzoruje pracę czterech ośrodków kopalń w ramach których funkcjonuje 40 jednostek, są to kopalnie gazu ziemnego, ropy naftowej oraz cztery podziemne magazyny gazu. Kopalnie zlokalizowane są w Łańcucie, Tarnowie, Przemyślu i Krośnie. Przy czym niektóre kopalnie składają się nawet z kilkunastu ośrodków zbioru czyli niezależnych punktów z których gaz jest zbierany ze złóż – tłumaczył podczas spotkania dyr. Erwin Szwast.

Sanocki oddział wydobywa rocznie ok. 1,5 mld metrów sześciennych gazu. Tym samym zaspokaja 10% krajowego zapotrzebowania na gaz. Pod jego nadzorem są cztery Podziemne Magazyny Gazu: w Strachocinie, Husowie, Brzeźnicy i Swarzowie.

Na spotkaniu wiele miejsca poświęcono planowanym inwestycjom. Na 2018 rok sanocki oddział ma przeznaczone na odwierty badawcze aż 80 mln złotych. Dyrektor oddziału PGNiG w Sanoku, Kazimierz Nowak podkreślał, że liczba wierceń na Podkarpaciu bardzo wzrosła i ten stan ma się utrzymać. Marszałek Władysław Ortyl podziękował dyrekcji sanockiego oddziału za możliwość spotkania i poznania wielu ważnych i interesujących kwestii dotyczących wydobycia gazu.

Plany rozwojowe sanockiego oddziału są  imponujące i chcemy się z nimi zapoznać, aby wspierać infrastrukturę, która służy temu wydobyciu. Jesteśmy 160-letnią kolebką gazownictwa, wydobycia ropy, tutaj na Podkarpaciu tworzyły się też kadry inżynierskie, więc mamy bardzo ważną rolę do odegrania. To jest jeden z ważniejszych filarów gospodarki woj. Podkarpackiego – mówił podczas posiedzenia marszałek Władysław Ortyl.

Na koniec spotkania zastępca dyr. Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP, Paweł Wais podczas krótkiej prezentacji podsumował, jakie znaczenie dla rozwoju gospodarczego Podkarpacia ma sektor gazowy. Przedstawił też zamierzenia zarządu ujęte w najważniejszych dokumentach strategicznych odnoszące się do sektora energetycznego.

W posiedzeniu zarządu uczestniczyli parlamentarzyści: Piotr Babinetz i Piotr Uruski oraz radni województwa: Ewa Draus i Jerzy Borcz. Przed spotkaniem w magazynie gazu PGNiG uczestnicy wyjazdowego posiedzenia zarządu odwiedzili Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, gdzie spotkali się z miejscowym proboszczem, ks. Józefem Niżnikiem.

Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 868 gości oraz 0 użytkowników.