logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Dyskusja o Podkarpackim Funduszu Rozwoju, decyzja o nadaniu kolejnych odznak honorowych „Zasłużonych dla Województwa Podkarpackiego”, dotacji  dla gminy Rymanów oraz pomocy finansowej dla powiatu sanockiego - to niektóre z tematów, którymi zajmowali się radni województwa podczas marcowej sesji sejmiku.  

Podczas sesji radni długo dyskutowali na temat powstania i budżetu Podkarpackiego Funduszu Rozwoju. Budżet spółki ma początkowo wynosić ok. 3,5 mln złotych, z budżetu  województwa.

Te 3, 5 mln złotych , trzeba patrzeć w kategoriach wieloletniego działania, te środki są wkładem własnym do funduszy europejskich, taka jest zasada rozwoju, fundusz będzie mógł czerpać ze środków wydzielonych i środków europejskich. To na dziś jest około 300 ml złotych, to są poważne pieniądze do nadzorowania, koordynowania i rozliczania. Osoby które będą pracowały to muszą być specjaliści, bo chodzi o duże środki  i odpowiedzialność za nie, ludzie którzy będą się tym zajmować to będą osoby o odpowiednio wysokich kwalifikacjach- mówił w przerwie sesji marszałek Władysław Ortyl. 

Na sesji radni województwa zdecydowali o przyznaniu prawie 4 mln pomocy finansowej dla powiatu sanockiego. Chodzi o możliwość uczestnictwa powiatu w inwestycji „Podkarpacki System Informacji Przestrzennej”, która ma usprawnić dostęp i korzystanie z map geodezyjnych całego regionu.

To jest skromna dotacja na udział w Podkarpackim Systemie Informacji przestrzennej, chcielibyśmy, aby wszystkie powiaty mogły w tym systemie funkcjonować. To są rzeczy pomocne, jeżeli chodzi o kwestie przestrzenne i geodezyjne, pomocne w projektowaniu i decydowaniu, gdzie lokować inwestycje czy też budowę prywatnych domów. Chcemy mieć narzędzie, które pozwoli łatwiej i szybciej docierać do informacji geodezyjnych, granic działek, ich wielkości itd. Chodzi o porządkowanie sytemu przestrzennego, tak, aby mieć informację i łatwy dostęp, bez konieczności jazdy do urzędu i szukania w nim map. To duży projekt , ogółem kwota 150 mln złotych. Chcielibyśmy, aby wszyscy w tym uczestniczyli, niestety powiaty tarnobrzeski, jasielski i krośnieński ziemski się z tym nie zmierzyły – tłumaczył marszałek Władysław Ortyl.  

W czasie sesji radni otrzymali informację na temat inwestycji przeciwpowodziowych na terenie województwa podkarpackiego oraz stanie realizacji projektów ochrony przeciwpowodziowej, które ma finansować Bank Światowy.  

Sejmik województwa zdecydował także o nadaniu dwóm kolejnym osobom – prezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Adamowi Pęziołowi oraz ks. prof. dr hab. Stanisławowi Nabywańcowi Odznak Honorowych „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Obaj zasłużeni byli współtwórcami Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Komitet zorganizował wiele wydarzeń uświetniających Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, ukazując rolę i udział tego wydarzenia w budowaniu tożsamości Polski i Polaków

Radni województwa mieli także okazje poznać historię dębu Józef, który został Europejskim Drzewem Roku 2017. W internetowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017 rywalizowało ze sobą 16. drzew z całej Europy. Dąb Józef z Wiśniowej zdobył  ponad 17 tysięcy głosów, wyprzedzając Dąb Brimmons z Walii w Wielkiej Brytanii i Lipę w Lipce z Czech. W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy osób.

Dąb Józef ma 650 lat. Jego historia związana jest z dworem w Wiśniowej, który był ośrodkiem pracy twórczej artystów. Dąb nosi imię od imienia Józefa Mehoffera – malarza, grafika, scenografa i rysownika. Historia drzewa jest niezwykła. Jego wizerunek – szkic Mehoffera - widniał na stuzłotowym banknocie, który był w obiegu w latach trzydziestych XX w. Podczas II wojny światowej w pniu dębu ukrywała się rodzina żydowska. Dąb Józef został zgłoszony do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie i PCKiT w Wiśniowej, Nadleśnictwo w Strzyżów i Fundację Cherry Home. O tym wydarzeniu promującym Podkarpacie mówił w Rzeszowie starosta strzyżowski Robert Godek.

Ceremonia przyznania tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2017 i nagród odbyła się 21 marca 2017 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Fot. Michał Mielniczuk
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 705 gości oraz 0 użytkowników.