logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Trwa misja Banku Światowego w Polsce, a jednym z jej etapów był Tarnobrzeg. Przedstawiciele Banku chcieli zobaczyć jak Samorząd Województwa Podkarpackiego realizuje inwestycje na terenie Tarnobrzega.
Chodzi o tzw. zadania „Wisła etap 1”, w ramach Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły współfinansowanego ze środków Banku Światowego oraz Banku Rozwoju Rady Europy. Współorganizatorem spotkania był Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego.
W pierwszej fazie spotkania wspólnie z Przedstawicielami Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz Biur Koordynacji Projektu we Wrocławiu i w Krakowie, oraz przedstawicieli Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie dokonano wizji w terenie. Zaproszeni goście mieli okazję zapoznać się z trwającymi od stycznia br. robotami budowlanymi polegającymi na podwyższeniu i wykonaniu zabezpieczenia przeciwfiltracyjnego na  ok. 10 km prawostronnego obwałowania Wisły, które pozwoli na ochronę  7 800 mieszkańców miasta Tarnobrzega.  
Kolejną część spotkania stanowiła konferencja, która odbyła się na Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu. Przedstawiciele Samorządu Województwa Podkarpackiego zaznaczyli, że realizowane przedsięwzięcie „Wisła etap 1”, wraz z dwoma innymi inwestycjami: Wisła Etap 2” oraz „San III”,  na które zabezpieczono środki finansowe, są dla Województwa Podkarpackiego zadaniami strategicznymi z punktu widzenia celu zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej.  Rozbudowę kolejnych 16 km prawostronnego wału Wisły do granicy z województwem lubelskim w ramach zadania „Wisła Etap 2”, oraz 4,5 km lewego wału Sanu w ramach zadania San III zaplanowano w 2018r.
Chcę podkreślić, jak ważna jest dla Województwa Podkarpackiego realizacja zadań w ramach Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły. Nie ulega wątpliwości, że ujęte na dzień dzisiejszy w ramach Projektu zadania: Wisła – etap 1, Wisła Etap 2 oraz San III są zadaniami strategicznymi z punktu widzenia celu zapewnienia ochrony przeciwpowodziowej terenów znajdujących się wzdłuż prawostronnej części doliny rzeki Wisły. Jak ważne jest zabezpieczenie tych miejsc nikogo nie trzeba przekonywać. Cieszymy się, że w tej strategicznej inwestycji mamy wsparcie Banku Światowego oraz Banku Rozwoju Rady Europy – mówił podczas konferencji w zamku członek zarządu Lucjan Kuźniar.
Realizacja wszystkich przedsięwzięć pozwoli podwyższyć obecny standard jakościowy systemu ochrony przeciwpowodziowej województwa podkarpackiego, a przede wszystkim zapewnić ochronę przed powodzią dla obszaru niemal 10 tys. ha zamieszkałego przez ok. 27 tysięcy osób. 
 
Tekst Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP
Fot Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie

Statystyka

Odwiedza nas 700 gości oraz 0 użytkowników.