logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps mini 1 2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

Wy jesteście solą ziemi, dla was chcemy tworzyć te przepisy – powiedział do przedsiębiorców podczas drugiego dnia  KONGRESU 590 w Jasionce wicepremier Mateusz Morawiecki ogłaszając właśnie na Podkarpaciu „Konstytucję biznesu”, czyli zbiór zasad- udogodnień dla przedsiębiorców, który ma pobudzić rozwój przedsiębiorczości w Polsce.

Na miejsce ogłoszenia tych założeń wybrany został - organizowany pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i w jego obecności - KONGRES 590. Gościem honorowym drugiego dnia kongresu był także wicepremier,  minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Budowa silnego państwa to nasz wspólny interes – mówił w Rzeszowie wicepremier Mateusz Morawiecki, który zaprezentował długo oczekiwaną „Konstytucję Biznesu”. Zanim przeszedł do prezentacji jej najważniejszych zasad, mówił o tym, jak ważne dla rządu są polskie firmy, polska własność i co zrobić, aby było ich jak najwięcej.

Odpowiedź mam jedną: właśnie przez rozwój małych i średnich firm, bo w 99,99% te firmy są polskie i z nich będą tworzyły się większe firmy, największe, które będą podbijały kolejne międzynarodowe rynki – przekonywał wicepremier Morawiecki.

Przestrzegał także przed brakiem zaufania na linii przedsiębiorcy-rząd.

Przedsiębiorcy to nie są kombinatorzy, ale państwo to nie jest łupieżca. Państwo to nie jest krwiopijca. Już nawet używanie takie języka jest niedobre! Nie buduje wspólnoty, nie buduje silnego państwa – apelował w Rzeszowie Morawiecki.

Najważniejszą częścią wystąpienia był prezentacja głównych zasad Konstytucji Biznesu wśród których znalazły się:

- zasada co nie jest zabronione to jest dozwolone - bo jak tłumaczył wicepremier do tej pory w Polsce obowiązywała mało przyjazna odwrotna zasada.

- zasada pewności prawa – Chcemy, żeby zapisy, w tym skarbowe, nie mogły działać wstecz, jeśli pewne zasady interpretacyjne zostaną skonsumowane przez przedsiębiorców, żeby nie groziły im żadne kary wstecz, co najwyżej nowa interpretacja – tłumaczył wicepremier Morawiecki.

- zasada proporcjonalności – którą wicepremier tłumaczył, że konsekwencje i kary ponoszone przez przedsiębiorców muszą być adekwatne do przewinienia.

- zasada domniemania niewinności, uczciwości – która zdaniem wicepremiera powinna być oczywista. Chcemy przywrócić tym słowom ich prawdziwą wartość, ich znaczenie – mówił wicepremier.

- obszar mediacji – Chodzi nam o stworzenie bardziej ucywilizowanego sposobu eliminowania sprzeczności pomiędzy przedsiębiorcami oraz na linii przedsiębiorcy – urzędy – wyjaśniał Mateusz Morawiecki.

- zasada milczącej zgody – ta zasada ma zmusić urzędy do działania w „rygorze rynkowym” czyli szybko i sprawnie. Jeżeli jest czas na ogłoszenie jakiejś decyzji administracyjnej i ona nie przychodzi to obywatel ma domniemaną zgodę. To jest fundamentalna zasada, bo dla przedsiębiorców czas jest bezcenny – mówił wicepremier.

 

GALERIA 1

Wicepremier Mateusz Morawiecki mówił, że wierzy, iż te zapisy stworzą nową przestrzeń dla wolności gospodarczej. Zapewnił też, że w ciągu najbliższego roku do półtora zlikwidowany zostanie obowiązek posiadania numeru REGON.

Poprzez te wszystkie zasady chcemy wejść w przestrzeń współpracy z przedsiębiorcami i przeniesienia jej na wyższy poziom – mówił wicepremier Morawiecki. Zachęcał też wszystkich do tego, aby patriotyzm gospodarczy traktować bardzo poważnie.

Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek. Innej drogi do dobrobytu i silnej Polski nie ma – apelował wicepremier Morawiecki, dodając – Wy jesteście solą ziemi, dla was chcemy tworzyć te przepisy – mówił do przedsiębiorców.

Ważnym gościem ostatnich godzin kongresu był Nicklas Lundblad – wiceprezes Google ds. Polityki Publicznej w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, który mówił, że trzeba stawiać sobie pytania dotyczące przyszłości – gospodarki, technologii, rozwoju firmy - i warto to robić wspólnie.

Nie ma dzisiaj dla firm granic i chcemy, żeby globalna gospodarka technologiczna się rozrastała – mówił wiceprezes Google, dodając - Tu, w Polsce jesteście w świetnym momencie, aby tworzyć nowy rozdział gospodarki cyfrowej i macie nasze poparcie – zapewniał.

Podczas KONGRESU 590 poznaliśmy zwycięskie firmy, które brały udział w bitwie startupów. Pierwsze miejsce zajęła firma BleBox z Wrocławia, która działa w branży IoT – zwycięzca otrzymał 50 tys. złotych. Startup powstał przed dwoma laty i zajmuje się tworzeniem wysokiej jakości urządzeń elektronicznych, połączonych z autorską technologią uWiFi, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo w domu,  biurze i przestrzeni publicznej.

 Zdobywcą drugiego miejsca została firma Quotiss z Warszawy zajmująca się tworzeniem oprogramowania dla firm logistycznych. W nagrodę otrzymała 35 tys. złotych. Trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 15 tys. wywalczyła Firma Avatar Genies również z Warszawy, która działa w branży rozrywkowej, tworzy animacje na żywo. Po wręczeniu nagród stoiska startupów odwiedził prezydent RP Andrzej Duda. Towarzyszył mu marszałek Władysław Ortyl.

Drugiego dnia Kongresu 590 odbyło się kilkanaście  paneli dyskusyjnych, poświęconych między innymi współpracy z Polonią, wpływowi migracji na polski rynek pracy, tworzeniu kapitału społecznego  jako narzędzia rozwoju gospodarczego ludzkiego oraz rynkowi pracy dla studentów i absolwentów. W panelu polonijnym uczestniczyli między innymi marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, minister Adam Kwiatkowski Szef Gabinetu Prezydenta RP, wiceminister  spraw zagranicznych Jan Dziedziczak,  podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak oraz marszałek Władysław Ortyl. Wśród prelegentów panelu polonijnego znalazł się  profesor Wiesław Nowiński  - polski naukowiec pracujący w Singapurze w Agency for Science, zdobywca wielu prestiżowych nagród, autor wielu patentów – wśród nich najdokładniejszych na świecie komputerowych map mózgu, służących między innymi leczeniu choroby Parkinsona.

 

GALERIA 2

Monika Konopka
Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Fot. Michał Mielniczuk (Galeria 1), Aleksandra Gorzelak-Nieduży (Galeria 2)
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 496 gości oraz 0 użytkowników.