logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

161110 morawiecki mielec

Dziś Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu gościły Wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów Mateusza Morawieckiego, którego na miejscu powitał Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Wcześniej wicepremier złożył wizytę w PZL Świdnik. Spotkanie miało na celu ocenę możliwości i potencjału produkcyjnego zakładów lotniczych.

Wicepremier zapoznał się z produkowanymi w zakładach śmigłowcami, które mogą trafić do polskiej armii. Black Hawk to sztandarowy produkt PZL Mielec. Śmigłowce produkowane na Podkarpaciu są zaawansowane technologicznie i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa żołnierzom. Wicepremier w swoich wypowiedziach nawiązywał też do Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który został przyjęty w tym roku przez rząd RP. Plan diagnozuje sytuację gospodarczą państwa polskiego i określa kierunki działań rządowych na najbliższe lata.

 

Wicepremier na briefingu prasowym podziękował za zaproszenie na Podkarpacie i przedstawienie wszystkich aspektów budowy produkowanych tu śmigłowców.

- My obecnie w Polsce jesteśmy w takim momencie, że zależy nam na budowie polskiej myśli technicznej, na tworzeniu elementów innowacyjnych, które będą opierały się o polską myśl techniczną, ale jednocześnie zaszczepioną w globalnych łańcuchach wartości. Tutaj sporo tego zobaczyłem. Teraz mamy czasy niespokojne dlatego nasz rząd przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa, a moim zadaniem jest, aby to bezpieczeństwo przekładało się na rozwój przemysł obronnego, ale też innego, bo wiemy że z przemysłu obronnego wyszedł: Internet, GPS, czy GSM. […] Dzisiaj nie mamy takich spokojnych czasów, w jakich chcielibyśmy żyć, dlatego trzeba dbać o przemysł obronny, zbrojeniowy - to motto naszego rządu podkreślił wicepremier. Jednocześnie odniósł się do Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec i podziękował marszałkowi Ortylowi za aktywne wsparcie rozwoju strefy.

- To pierwsza strefa, która powstała w Polsce i mogę powiedzieć, że cieszę się z tego, że w ostatnim czasie rozwój strefy nabiera rumieńców, że zgłaszają się nowi inwestorzy. Dzisiaj rozwijają tu skrzydła takie zakłady jak ten - produkcji sprzętu zbrojeniowego. Są one chlubą i to jest właśnie symbol reindustrializacji, o który nam chodzi. […] Dziś zarząd spółki przedstawił mi jak współpracują z polskimi kooperantami, co jest niezwykle ważne. Zależy nam żeby budować gospodarkę otwartą, opartą o nowoczesne technologie – mówił Mateusz Morawiecki.

Na spotkaniu z dziennikarzami, marszałek Władysław Ortyl podziękował wicepremierowi za przyjazd na Podkarpacie. Mówił o rozwoju regionu i sukcesach, jakie województwo osiąga w dziedzinie gospodarczej.

- Podkarpacie to innowacyjny region, nowe technologie, nowe materiały, ale to także region stawiający na tradycję. Jak się okazuje te dwie rzeczy można ze sobą pogodzić, one współdziałają ze sobą w swoistym systemie synergii. Nasze doświadczenia jeśli chodzi o przemysł obronny, lotniczy są ogromne. Jesteśmy jedynym województwem, które w ramach inteligentnych specjalizacji identyfikuje lotnictwo i kosmonautykę. Chcemy żeby ta branża rozwijała się i dedykujemy jej środki europejskie. Myślę, że przemysł lotniczy i obronny jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa, państwa, obywatela ale też rozwoju gospodarczego. Ważne, aby sprzęt tu produkowany - innowacyjny i posiadający nowoczesne technologie, wspierał gospodarkę Podkarpacia i całego kraju – mówił marszałek Ortyl.

W briefingu prasowym głos zabrał również wicewojewoda podkarpacki Witold Lechowski:

- Narodowy przemysł lotniczy ma bardzo bogate tradycje na Podkarpaciu, nawiązujące do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Minister Kwiatkowski w latach międzywojennych potrafił zbudować tu wiele zakładów, które gdyby nie wybuch II wojny światowej to myślę, że rozwijałyby się do dnia dzisiejszego. Dzisiaj liczymy na pana wicepremiera Morawieckiego. Myślę że będzie działał, aby na Podkarpaciu powstało jak najwięcej zakładów nawiązujących do Centralnego Okręgu Przemysłowego i jak wiadomo jest to dla nas duża szansa. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu młodych ludzi wyjeżdża dziś z Podkarpacia w poszukiwaniu pracy, a możemy zatrzymać ten trend, kiedy stworzymy dla nich szansę, a tą szansą są nowe miejsca pracy. - powiedział wicewojewoda.

Na pytanie o zakup śmigłowców dla Polskiej armii, wicepremier Morawiecki powiedział:

- Wybór śmigłowca dla polskiej armii należy do resortu Obrony Narodowej. Moje spojrzenie na to jest takie, żeby wszelki wybór służył przede wszystkim polskiej armii – bo to bezpieczeństwo, polskiemu przemysłowi oraz rozwojowi gospodarczemu kraju. Natomiast, co do przygotowań do zakupu, to na pewno toczą się one we właściwy sposób i tak są przygotowywane, aby proces się odbył na jak najbardziej obiektywnych zasadach. […] Obecnie prowadzimy 51 rozmów z amerykańskimi inwestorami i myślę, że w ciągu 6-9 miesięcy usłyszycie Państwo o nowych inwestorach amerykańskich. To jest największa liczba inwestycji, co do których toczą się rozmowy. Sporo z nich dotyczy przemysłu obronnego, okołoobronnego, ale nie tylko - dodał na zakończenie wicepremier.

Tekst/foto:

Daniel Kozik
wideo:
Michał Mielniczuk

Biuro Prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 1036 gości oraz 0 użytkowników.