logo samorzad

mapa stronykontaktniepelnosprawni

podkarpackie-logo

uchw sejmik2
 
uchw zarzad2
 
rcl-rzdowe-centrum-legislacyjne-160x80a
 
zam-publ

sprawy do

WYDANIE AKTUALNE PPS

pps 2/2017

ARCHIWALNE PRZEGLĄDY

przeglad-sterta-160

Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

 

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

 

Program Operacyjny Rybactwo i Morze

Newsletter Samorządu

160627 sejmik

20 głosami „za”, wobec 9 głosów „przeciw”. Tak zagłosowali radni województwa nad udzieleniem absolutorium Zarządowi Województwa Podkarpackiego z tytułu wykonania budżetu. Sesja absolutoryjna odbyła się 27 czerwca, a w jej trakcie obok debaty nad wykonaniem budżetu za 2015 rok radni podjęli jeszcze kilkadziesiąt innych, ważnych dla regionu kwestii.

Główne założenia sprawozdania finansowego za 2015 rok przedstawił marszałek Władysław Ortyl. Na koniec 2015 roku dochody województwa podkarpackiego wyniosły nieco ponad 1 mld 243 mln złotych, czyli ponad 99 procent planu. Z kolei wydatki na koniec roku wykonano na poziomie 1 mld 326 mln złotych, co stanowiło nieco ponad 95 procent zaplanowanych. Udzielenie absolutorium poprzedziła kilkugodzinna dyskusja. Radni debatowali nad tym, co udało się osiągnąć dzięki ubiegłorocznemu budżetowi i jakie są kolejne potrzeby województwa. Dużo miejsca w dyskusji poświecono kwestiom dwóch projektów informatycznych Podkarpackiemu Systemowi e-Administracji Publicznej oraz Podkarpackiemu Systemowi Informacji Medycznej. Część radnych krytycznie odniosła się do ich realizacji. Do tych głosów krytyki odniósł się marszałek Władysław Ortyl.

- Rzeczywiście to są trudne projekty, zostały one zaplanowane przez poprzednie zarządy, ja realizowałem je w spadku. Dziś zostały one zakończone pod względem fizycznym, pod względem finansowym są rozliczane, ale etap wdrażania trwa. On jest równie trudny, jak wykonawstwo. Są usterki, czasami brak umiejętności u niektórych pracowników, brak pewnych nawyków, przeświadczenia, że te projekty są pożyteczne i dają efekty. Dla nas z punktu widzenia zarządu województwa jest to o tyle istotne, że chcemy mieć informację online – bezpośrednio na ile i jak kształtują się wyniki finansowe szpitali. To jest możliwe w tym systemie, w tym kierunku zmierzamy, aby taka informacja była dostępna. Pozwala to kontrolować wydatki i koszty i gdyby się odchylały od planu, pozwala na szybką reakcję na taki stan.

 

>

Debata nad sprawozdaniem finansowym Województwa Podkarpackiego z tytułu wykonania budżetu i głosowanie nad absolutorium – to najważniejsze punkty czerwcowej sesji.

Chcę podziękować serdecznie wszystkim radnym województwa za absolutorium, które otrzymał zarząd województwa i ja jako marszałek. Każda debata budżetowa i debata nad absolutorium, nad sprawozdaniem z wykonania budżetu jest debatą emocjonującą i bardzo ważną. Pamiętajmy, że mówimy o bardzo dużych pieniądzach, o kierunkach rozwoju województwa, o projektach strategicznych, ich realizacji i przygotowaniach. To miało dziś miejsce. Każda opozycja musi krytycznie patrzeć na to, co się w kwestii realizacji budżetu dzieje, aby dopingować zarząd do jeszcze lepszej pracy. Tak to traktuje i za tę rozmowę i debatę nad sprawozdaniem dziękuje radnym - mówił po uchwaleniu absolutorium marszałek Ortyl.      

Radni województwa zdecydowali jednocześnie o nadaniu Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” artystce -pani Albinie Kuraś, skrzypaczce, piosenkarce, rzeźbiarce, współzałożycielce i wieloletniej kierowniczce „Kapeli Rodzinnej Kurasiów”, osobie, której miłość do muzyki i kultury ludowej zaszczepiła kolejnym pokoleniom mieszkańców Podkarpacia. Do grona odznaczonych decyzja sejmiku dołączy także pan Roman Bartoń, który przez prawie 20 lat działał w zarządzie Podkarpackiego Związku   Pszczelarzy, propagując tę ważną dziedzinę rolnictwa w regionie.  

Radni zdecydowali również o uchwaleniu Podkarpackiego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej na lata 2016-2020. Duże zainteresowanie radnych wzbudziła także informacja na temat zmian w przemyskiej służbie zdrowia.

W sejmikowych kuluarach radni województwa mogli podziwiać występ litewskiego zespołu „UNGELE” z Wilna, który od przebywa na Podkarpaciu w związku z udziałem w XII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym – Dzieci Gór i Dolin w Niebocku.

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Foto Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Wideo Michał Mielniczuk

Biuro prasowe UMWP

Statystyka

Odwiedza nas 884 gości oraz 0 użytkowników.